Posted By unikart Posted On

Najczęściej spotykane mity na temat domów z drewna

 

Bez dwóch zdań, domy drewniane to wymarzone miejsce do spędzania wolnego czasu dla wielu ludzi. Domy z drewna są świetną opcją dla osób, które pragną mieszkać w przytulnym, pięknym i wygodnym miejscu. Ponadto, takie budynki mają wiele innych zalet: służą jako zrównoważona, przyjazna dla środowiska, energooszczędna, ekonomiczna i korzystna dla zdrowia alternatywa domów murowanych. W miarę upływu czasu zaczęto budować niezliczoną ilość drewnianych domów, a mieszkanie w nich jest już na porządku dziennym – zupełnie jak wiele mitów na temat podobnych budynków. Ale faktem jest, że mit jest tylko mitem, więc nie należy go traktować poważnie. Warto jednak wiedzieć, w co nie należy wierzyć. Oto najczęściej spotykanie mity na temat domów z drewna.

1. Domy drewniane nie są przeznaczone do całorocznego użytkowania

Chyba jednym z najpopularniejszych mitów na temat domów drewnianych jest to, że są one doskonałym miejscem do spędzania czasu, ale tylko w okresie letnim. Wiele osób uważa, że domy z drewna są dobre tylko na lato – i te osoby nie mogą się bardziej mylić. Oczywiście, prawdą jest, że drewniane domki świetnie nadają się do spędzenia wakacji, ale nie są one przeznaczone tylko do krótkotrwałego użycia. Można bez problemu mieszkać w takich domach przez cały rok, ciesząc się wygodą. Właściwości izolacyjne drewna już same z sobie zapewniają dobrą kontrolę temperatury. Jednak chcąc użytkować domek letniskowy całoroczny przez cały rok bez przerwy, konieczna jest jego izolacja.

2. Domy z drewna stwarzają wysokie zagrożenie pożarowe

Kolejną pogłoską krążącą o domach z drewna jest to, że stwarzają wysokie zagrożenie pożarowe. Oczywiście, drewno jest jednym z najbardziej łatwopalnych materiałów i taki dom jest zagrożony spaleniem, ale nie w większym stopniu niż standardowe budynki z betonu. Należy wiedzieć, że drewno przygotowywane na dom jest poddane specjalnej obróbce, która zmniejsza ryzyko pożaru, a jeśli już nastąpi jego zapalenie się, to proces ten jest wystarczająco powolny, aby ugasić ogień zanim przyspieszy do niekontrolowanego poziomu – to również za sprawą użycia specjalistycznych środków.

3. Konstrukcje drewniane są niezwykle kruche

Nie można zapomnieć o micie, który mówi, że drewniane domy są kruche. Oczywiście, nie trzeba dodawać, że to stwierdzenie jest całkowicie fałszywe. Drewno jest niezwykle trwałym i wytrzymałym materiałem, a budynki z niego wykonane mogą przetrwać setki lat. Fakt jest taki, że wiele drewnianych domów należy do najstarszych budynków na świecie. Ale nic nie dzieje się samo, mają na to wpływ dwa czynniki: wysokiej jakości materiał oraz regularna konserwacja. Ponadto, drewno jest jedynym materiałem posiadającym zdolność do pochłaniania wstrząsów mechanicznych, co oznacza, że jest odporne na trzęsienia ziemi.

4. Budowa domu z drewna to długi proces

Ostatnim najczęściej spotykanym mitem dotyczącym domów z drewna jest ich długi czas budowy. Nie, to nieprawda, że trzeba długo czekać na swój wymarzony drewniany dom, ponieważ jego budowa zazwyczaj trwa kilka tygodni – nawet tylko do 4 tygodni. Dzieje się tak, ponieważ drewno jest niezwykle lekkim, łatwym do przetransportowania materiałem. Ponadto, wiele części takiego domu może być prefabrykowane. Ściany drewnianej konstrukcji wymagają łatwego i prostego montażu, co również w znaczny stopniu skraca czas potrzebny do wybudowania domu.

Comments (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *