Posted By unikart Posted On

Bieżnia a może teren? Gdzie lepiej biegać, by trening był skuteczny?

Jeśli zastanawia Cię, co będzie lepszym wyborem: trening na bieżni, czy może tradycyjny jogging w terenie, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Poniżej opiszemy podstawowe wady i zalety zarówno biegania na bieżni, jak i w terenie.

Bieżnia – zalety

Podstawową zaletą treningu na bieżni jest to, że nie musisz przejmować się pogodą. Bez względu na to, czy za oknem panują optymalne warunki do biegania, czy może temperatura spadła znacząco poniżej zera lub pada rzęsisty deszcz – Ty możesz po prostu wybrać się na “przebieżkę”.

Dodatkowo, korzystanie z bieżni będzie doskonałą opcją dla Ciebie, jeśli przygotowujesz się do maratonu lub innego rodzaju rywalizacji sportowej. Jako że okoliczne tereny nie zawsze dostarczają odpowiedniego rodzaju podłoża, może okazać się, że możliwość zmiany ustawień bieżni jest Twoją jedyną opcją, aby spróbować swoich sił np. podczas długiego biegu pod górkę.

Bieganie na bieżni – wady

Zdecydowaną wadą bieżni jest jej rozmiar, a także cena. Te dwie kwestie sprawiają, że mało kto decyduje się na zakup tego rodzaju sprzętu do domu. Jednak nawet jeśli nie masz dość przestrzeni lub szkoda Ci funduszy na tego typu urządzenie do domu – nic straconego. Możesz zawsze korzystać z bieżni także w klubie fitness!

Bieganie w terenie – dlaczego warto?

Wiemy już, jakie są wady i zalety biegania na bieżni. Teraz wyjaśnimy pokrótce, dlaczego warto biegać w terenie. Podstawową zaletą tego rodzaju treningu jest to, że możemy zapewnić sobie różnorodność: w niektórych momentach biegniemy po równej, asfaltowej nawierzchni, by później przenieść się na leśną ścieżkę. Tego typu odmienne tereny to nie tylko ciekawe urozmaicenie, ale również wyjątkowo efektywny trening.

Ogromną zaletą joggingu w terenie jest także możliwość pooddychania świeżym powietrzem. To rozwiązanie, dzięki któremu możesz cieszyć się ogromną przyjemnością, jaka płynie z obserwowania terenu wokół Ciebie, a przy tym – dotlenić się.

Wady joggingu w terenie

Dużą wadą biegania w terenie jest zmienna pogoda, a także wpływ pogody na stan nawierzchni. Dodatkowo, w okresie jesienno-zimowym zdecydowanie trudniej jest wygospodarować czas na jogging w czasie, kiedy na dworze jest jeszcze jasno. Bieganie po ciemku może nieść za sobą wiele niebezpieczeństw związanych właśnie ze stanem nawierzchni i zwiększonym ryzykiem, że potkniesz się lub przewrócisz.

Również latem bieganie może okazać się dość utrudnione. Wysokie temperatury nie sprzyjają wysiłkowi fizycznemu i mogą prowadzić np. do niechcianych omdleń, a co za tym idzie – lepiej unikaj biegania w pojedynkę lub wybierz bieżnię, zwłaszcza gdy temperatury są wysokie.

Pamiętaj o wyposażeniu

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na bieganie w terenie, czy może jednak skorzystasz z bieżni – pamiętaj że odpowiednie wyposażenie jest kluczowe zarówno dla Twojej wygody, jak i bezpieczeństwa. Dlatego też wybierz komfortowe buty damskie do biegania, a także odpowiedni, nie krępujący ruchów strój. W ten sposób możesz zapewnić sobie optymalną wygodę, a przy tym bezpieczeństwo w trakcie joggingu!

Comments (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *