Posted By unikart Posted On

Czy dzieci powinny chodzić w bucikach na obcasach?

Kształtowanie prawidłowej postawy ciała powinno zacząć się już we wczesnym dzieciństwie i trwać aż do dorosłości. To właśnie rodzice powinni zadbać o to, by ich dziecko rozwijało się harmonijnie i noszone przez nie obuwie było dopasowane do aktualnego poziomu rozwoju ciała. Pierwsze lata gdy chodzi o fizyczność dziecka, to czas ciągłych, szybkich i monumentalnych zmian. W czasie noworodkowym dziecko leży praktycznie bez ruchu, podczas gdy już jakiś czas później będzie skaczącym, biegającym roczniakiem, który co prawda przewraca się nader często, ale ma pełną kontrolę nad swoim ciałem.

Ważne aspekty harmonijnego rozwoju ciała dziecka

Dzieci nie rozwijają się w sposób identyczny, jednak są pewne kamienie milowe, których osiągnięcie w ramach czasowych powinno być monitorowane. Jeśli dziecko nie uczy się samodzielnie siadać około szóstego do dziesiątego miesiąca życia, warto skontrolować to ze specjalistą. Nie należy bagatelizować niekorzystnych wzorców postawy, które przyjmuje dziecko. Aby uchronić je od wad, warto proponować podopiecznym różne typy aktywności oraz zwracać uwagę, by wykonywały zabawy w sposób dokładny. Nie bez znaczenia jest również dopasowanie obuwia czy otaczających przedmiotów do wieku dziecka. Dopiero zadbanie o wszystkie aspekty pozwoli dziecku na rozwój w sposób harmonijny, a rodzicom na szybkie wyłapanie wszelkich zaburzeń. Dlatego z jednej strony warto pozwolić dziecku zdobywać wszystkie kamienie milowe w odpowiadającym mu tempie, a z drugiej kontrolować czy nie zachodzi potrzeba interwencji ze strony rodzica. Na pewno nie należy przyspieszać harmonijnego rozwoju, a zatem sadzać, wkładać do chodzika, skoczka czy nawet do szelek mających uczyć chodzenia. Wszystkie te sprzęty mają niekorzystny wpływ na postawę dziecka.

 

Czy buty dla dziewczynek mogą być na obcasach?

Chociaż buty dla dziewczynek powinny być przede wszystkim wygodne wiele osób kieruje się ich wyglądem przy zakupie. W końcu nie ma przyjemniejszego widoku niż dziewczynka wyglądająca jak księżniczka. Czy konieczne są do tego buty na obcasie? Dopóki kształtuje się kościec dziecka, a więc do wieku nastoletniego buty dla dziewczynek powinny być pozbawione obcasów. Obcasy w tym wieku powodować będą utrwalanie się złego wzorca: przeprostów w stawach kolanowych, chodzenia na palcach, a nawet skoliozy. Nawet krótki spacer może wpłynąć niekorzystnie na układ kostny dziecka, dlatego lepiej wybierać płaskie obuwie, a wyposażone w obcas buty dla dziewczynek, zostawić dla dzieci nieco starszych lub jako element kostiumu księżniczki na sesję zdjęciową.

 

Jaki wpływ na przyszłe życie ma niekorzystna postawa kształtowana od dzieciństwa?

Wiele niepoprawnych pozycji jakie przyjmuje się w wieku dorosłym ma swoją przyczynę jeszcze w dzieciństwie. Dzieci uczone chodzić z rękami w górze zmieniają się pochylonych do przodu dorosłych, którzy rekompensują sobie tą pozycję odchylając głową – stąd zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego. Dlatego warto zwracać uwagę na wiele aspektów rozwoju dziecka, aby nie powtarzać błędów minionej epoki.

Comments (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *